Berkan Demir

Kiralık Araba ile Kaza Yaparsak Ne Olur? Kim Öder?

📑
kiralık araçla kaza

Kiralık Araba Kaza Yapılırsa Ne Olur?

Kiralık araba kaza konusu günümüzde Tiktak, Moov,  Getir Araç, Garenta,  Avis, Budget gibi rent a car kiralama firmalarında çok fazla karşımıza çıkmaktadır. Bununla birlikte bazı sürücüler kiralık araba kaza yapmak durumunda kalabiliyor. Kiralık araba ile yapılan trafik kazasında tek taraflı veya çift taraflı kaza durumunda hatalı, kusurlu taraf olunduğunda birçok kullanıcının aklına kiralık araçta hasarı kim öder?kiralık araç kaskosuz olur mu?kiralık arabaların kaskosu var mı?, kiralık araba kaza yaparsa kim öder? ve kiralık araç kazanç kayı veya değer kaybı sorularının cevabını bulmak istiyor.

kiralik araba kaza 1

Kiralık aracı çarparsak, pert edersek ne olur?

Kiralık araba ile kaza yapmanız durumunda öncelikle yapmanız gereken önemli prosedürler bulunmaktadır. Sözleşmeniz ve kasko poliçesi dahilinde Kiralık araba ile kaza anında ne yapmak gerekir ise onları yaptığınız durumunda başınızın ağrıma durumu çok düşüktür. Kaza anında kiralama firmasının ve kasko firmasının sizden beklentileri bulunmaktadır. Beklentilerin en kritik maddeleri başlıca:

 • Alkollü olmamak,
 • Aracı kiralayan dışında kullanmaması,
 • Polis tutanağı, karşı tarafın bilgileri ve evrakları,
 • Kiralama firmasına haber vermek,

gibi firmadan firmaya değişen diğer hususlar doğrultusunda bu beklentileri karşılamanız durumunda birçok firmada genellikle ödeyeceğiniz tutar Hasar yönetim bedeli olacaktır. Her firmanın hasar yönetim bedeli ücreti farklıdır.

Ek olarak bazı araç kiralama firmaları ehliyet sınıflarına dikkat etmektedir. Ehliyet sınıfları hakkında detaylı bilgi edinmek için hazırladığımız içerikleri incelemeyi unutmayın.

Kiralık araba kaza anında ne yapmak gerekir?

Kaza anında ilk yapmanız gereken ilgili firmayı arayıp kaza yaptığınız belirtmek ve can sağlığınızı güvene almak olacaktır. Sonrasında ise tek taraflı kazalarda polis tutanağı ve alkolsüzlük raporu tüm firmalarda geçerlidir. Çift taraflı kazalarda ise mümkünse polis tutanağı, değilse tüm detayları ile birlikte güzel çekilmiş fotoğraflar ile birlikte çok iyi bir şekilde hazırlanmış bir kaza tespit tutanağı tutmanız gerekmektedir. Tuttuğunuz tutanak evrakları ile birlikte karşı tarafın sigorta poliçesi, ehliyet fotoğrafı gibi firmanızın sizden talep ettiği tüm belgeleri firmanın talep ettiği yollardan firmaya iletmeniz gerekmektedir. Bu detayları atlamadan özenle yapmanız gerekmektedir. Maddeler halinde özetleyecek olursak:

 • Firmaya haber vermelisiniz.
 • Olay yerine polis getirip tutanak tutturmalısınız.
 • Kaza görsellerini ve firmanın talep ettiği (karşı tarafın sigorta poliçesi, ehliyet resmi, kimlik resmi vb.) diğer görselleri hazırlamalısınız.
 • Hazırladığınız evrakları en kısa sürede firmaya iletmelisiniz.

Yorumlar kısmında sorularınızı elimden geldiğince cevaplıyorum. Sorularınızı yorum yaparak sorabilirsiniz.

Kiralık araç kaza yaparsa kim öder?

Kiralık arabalarda kaza yapıldığında kiralama yaptığınız firmaya göre konu değişiklik göstermektedir. Eğer kiraladığınız firma TikTak, MOOV, Avis, Budget, Garenta, Zipcar gibi kurumsal firmalar ise hemen hemen bir çoğu aynı prosedürlere ve koşullara sahiptir. Fakat mahalle arasında bir rent a car üzerinden kiralama yaptığınızda konu çok fazla derinleşerek sonucu değiştirmektedir. Bu yazımızda rent a car üzerinden yapılan kiralamalara değinmeyeceğiz. Genel hatlarıyla kaskosu olan kurumsal araç kiralama firmaları için bilgi aktarımı yapacağız.  Kurumsal kiralama firmalarında genellikle Filo Kasko bulunmaktadır. Filo kaskosu olan firmalar kendi içerisinde anlaşmalı olduğu kasko firmasına göre farklılık gösterecek şekilde kasko poliçesi hazırlamakta. Kurumsal kiralama firmasından kiraladığınız kiralık araba ile kaza yapmanız halinde firmanızdan kasko poliçesi talep ederek detayları öğrenebilirsiniz. Kurumsal kiralama firmalarının neredeyse tamamında Filo kasko bulunmaktadır. Bu kasko poliçelerinde en kritik maddeler ise neredeyse aynıdır.

tiktak kaza yaptım ne olur

Tiktak Kaza yaptım, ne yapmalıyım?

Tiktak kirala resmi internet sitesinden aldığımız bilgiler şu şekildedir:

Kaza yaptım, ne yapmalıyım?

 • Öncelikle kazada yaralanma var ise 112’yi arayarak ambulans çağırmalısın. Yasal gereklilik nedeni ile 155’i arayarak, polis zaptı talep etmelisin.
 • Mobil uygulamada “Yol Yardım” butonuna tıklayıp “Kaza Yaptım” başlığı üzerinden ilgili adımları izleyerek kaza bildiriminde bulunmalısın.
 • Kaza bildiriminden sonra 0850 733 44 44 numaralı Aktif Kiralama Destek Hattımızı aramalısın.
 • Eğer büyük bir hasar oluştuysa saha ekibi ve çekici gelene kadar arabanın yanında bulunmalısın.

Gerekli Evraklar

 • Kaza tek taraflıysa yani senin araban dışında başka bir araba kazaya karışmadıysa maddi hasarlı trafik kazası tespit tutanağı tutmalısın.
 • Kaza çift taraflıysa yani senin arabanla birlikte başka bir araba da kazaya karıştıysa anlaşmalı tutanak veya maddi hasarlı trafik kazası tespit tutanağı tutmalısın. Bu evrakları web sitemizde yer alan Bize Ulaş formu üzerinden bize iletmelisin.

Ne kadar öderim?

 • Eğer trafik kanununa aykırı bir durumun yoksa ve gerekli evrakları sağladıysan endişeleneceğin hiç bir durum yok. Kusur oranına bakılmaksızın tüm hasar bedeli TikTak tarafından karşılanır.
 • Hasar işlemlerinin takibi için oluşan Hasar Yönetim Bedeli; çift taraflı kazalarda kusur oranın %50’nin altındaysa, tek taraflı kazalarda %0’sa senden talep edilmez. Kusur oranın belirtilen oranlardan yüksekse mobil uygulamadaki Masraf ve Ücret Politikası’nda güncel tutarı belirtilen Hasar Yönetim Bedeli tarafına yansıtılır.
moov kaza yaptım ne yapmalıyım

MOOV (Getir Araç) Kaza yaptım, ne yapmalıyım?

MOOV (Getir Araç) kiralık araba kaza konusu için resmi internet sitesinden aldığımız bilgiler şu şekildedir:

Araçlar sigortalı mı?

MOOV sisteminde bulunan tüm araçlar sigortalıdır. Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası, MOOV tarafından belirlenecek limit ve teminat kapsamını haiz İhtiyari Mali Mesuliyet, Ferdi Kaza ve Deprem, Sel / Su Baskını, G.L.K.H.N.H.T (Grev, Lokavt, Kargaşalık, Halk Hareketleri, Kötü Niyetli Hareketler, Terör) teminatlarını içeren Katastrofik Kasko Sigortası MOOV tarafından yaptırılır. Hasar ve kaza durumlarında, tüm evraklar eksiksiz; polis-jandarma kaza tutanağında veya ktt tramer sonucunda kullanıcının kusur oranı 0 ise herhangi bir bedel alınmaz. Kaza Tespit Tutanağı, Kolluk Kuvvetleri Tutanağı, Görgü Tespit Tutanağı, İfade Tutanağı sonucunda MOOV kullanıcısının kusur oranı var (%50-%75-%100 gibi) ise 3000 TL’ye kadar Hasar Yönetim Bedeli yansıtılır. Hasar Yönetim bedeli aracın kira kaybı, çekici kullanımı gibi giderleri kapsamaktadır. Alkollü araç kullanımı ve olay yerini terk etmek, gibi durumlarda ise tüm hasar bedelleri ve Hasar Yönetim Bedeli kullanıcıya yansıtılır.

Moov Tek taraflı kazalarda ne yapmalıyım?

1- 600 TL’ye kadar olan tek taraflı hasarlarda kazaya ait fotoğrafları çekip açıklama ile MOOV uygulamasına yükleyip 444 98 59 numarasından 1’i tuşlayarak bildirmen gerekir.

2- Hasar 600 TL’den yüksek ise trafik kaza raporunu, alkol raporunu ve kazaya ait detaylı fotoğrafları kaza tarihinden itibaren en geç 2 iş günü içerisinde tam ve eksiksiz olarak MOOV’un istediği servise teslim etmelisin.

3- Eğer ki tüm belgeleri araç hala seninleyken toplayabilirsen aracın içine, torpido gözüne de bırakabilir, fotoğrafları bize gönderebilirsin.

Bu koşulları yerine getirdiğinde kusur oranı ‘’0’’ ise herhangi bir bedel alınmaz. Kaza Tespit Tutanağı, Kolluk Kuvvetleri Tutanağı, Görgü Tespit Tutanağı, İfade Tutanağı sonucunda MOOV kullanıcısının kusur oranı var (%50-%75-%100 gibi) ise 3000 TL’ye kadar Hasar Yönetim Bedeli yansıtılır. Hasar Yönetim bedeli aracın kira kaybı, çekici kullanımı gibi giderleri kapsamaktadır. Alkollü araç kullanımı ve olay yerini terk etmek, gibi durumlarda ise tüm hasar bedelleri ve Hasar Yönetim Bedeli kullanıcıya yansıtılır.

Çift taraflı hasarlarda ne yapmalıyım?

1- Hasar bedeli ne olursa olsun anlaşmalı durumlarda kazaya karışan araçlarla beraber kaza tespit tutanağı tutup, sana ait ehliyet ve karşı tarafın da evrakları ile beraber (ehliyet, ruhsat, trafik sigortası) aracın torpido gözüne koyman gerekmektedir.

Eğer araçta kaza tespit tutanağı yoksa mobil kaza tutanağını linkten indirip online olarak doldurabilirsin;

2- Anlaşmanın sağlanamadığı ya da yaralanmalı kaza durumlarında ise olay yerine Polisin gelmesi gerekmektedir.

3- Sonrasında trafik kaza tespit raporu ve alkol raporunun asılları, kazaya ait detaylı fotoğraflar ile ehliyet, trafik sigorta poliçesi gibi belgelerin fotokopilerini kaza tarihinden itibaren en geç 2 iş günü içerisinde tam ve eksiksiz olarak MOOV’un istediği servise teslim etmelisin. Ayrıca 444 98 59 numarasından 1’i tuşlayarak durumdan bizi haberdar etmen gerekir.

Bu koşulların yerine getirildiği ve kusur oranı ‘’0’’olan hasarlarda herhangi bir bedel alınmaz. Kaza Tespit Tutanağı, Kolluk Kuvvetleri Tutanağı, Görgü Tespit Tutanağı, İfade Tutanağı sonucunda MOOV kullanıcısının kusur oranı var (%50-%75-%100 gibi) ise 3000 TL’ye kadar Hasar Yönetim Bedeli yansıtılır. Hasar Yönetim bedeli aracın kira kaybı, çekici kullanımı gibi giderleri kapsamaktadır. Alkollü araç kullanımı ve olay yerini terk etmek, gibi durumlarda ise tüm hasar bedelleri ve Hasar Yönetim Bedeli kullanıcıya yansıtılır.

5/5 - (82 votes)
Berkan Demir
Lederheld

63 yanıt

 1. Reno clio ile virajı alamayıp şarampole yuvarlandım. Alkol yok, sürücü benim, polis çağırıp tek taraflı kaza tespit tutanağı tutturdum, tiktak’a da haber verdim. Belgeleri istediler benden hepsini gönderdim hala bir haber yok. Sizce ne kadar ödeme çıkartırlar?

  Kaza Resimleri İçin Tıklayın

  1. Merhaba Birol,

   Çok geçmiş olsun, umarım sende bir şey yoktur. Genel prosedürleri gerçekleştirmiş gibi gözüküyorsun. TikTak ekipleri seninle süreç hakkında sonlandığına iletişime geçecektir. Bahsettiğin durumlarda genellikle kusur oranına göre Hasar yönetim bedeli talep ediliyor. Aracın trafik polisi tarafından çekildiyse tabi çekici ve otopark bedeli de yansıtılabilir. En net sonucu firmanın süreçleri tamamlandıktan sonra öğrenebilirsin. Merak etme senin için TikTak ekibi daha çok uğraşıyor arka tarafta. Bu sebeple firmayı da sürekli sıkboğaz etmemen iş akışının daha hızlı ilerlemesi adına yararlı olacaktır. Genellikle 1-2 hafta içerisinde süreç sonlanarak tarafına bilgi verilse de bu durum olaydan ve yoğunluktan dolayı bazen farklılık gösterebiliyor. Tekrardan geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Kendine iyi bak.

   1. Allah senden bin kere razı olsun admin. Dediğin gibi oldu bugün aradılar ve hasar yönetim bedeli ödemem gerektiğini söylediler. Ağır hasarlı kaza olması sebebiyle de üyeliğimi tekrardan aktifleştiremeyeceklerini söylediler.

 2. Tiktak’da toyota corolla ile kaza yaptım. Hava yastıkları patladı ve ben %100 kusurlu çıktım.Tutanağı vesaire yazıda yazanları hepsini yaptım ve tiktaka gönderdim. Para öder miyim? ne kadar alırlar? kafayı yemek üzereyim nişanlanacaktım tam aramız bozuldu bu konudan nişanlımla.

  1. Merhaba Enes,

   Öncelikle geçmiş olsun. Bahsettiğiniz durumda genellikle Hasar yönetim bedeli ödeniyor. Süreçler genellikel 1-2 hafta sürebiliyor bu durum zaman zaman yoğunlağa bağlı değişebilir. Süreç hakkında TikTak yetkililerinden haber beklemekekte yarar var.

 3. Tiktaktan 18.03 tarihinde kiraladığım araçla Tütüncü Mehmet efendi caddesinde ben ilerlerken dört yol gibi bi yerde sol çaprazımdaki sokaktan durmak suretiyle çıkan 34***8*8 plakalı araç benim geçmemi beklerken ben geçtikten hemen sonra hızlanıp benim sol arka tekerime vuruyor. Bu vurmanın etkisiyle bizim araç etrafında dönüyor ve önce ağaca sonra tekrar dönüp sağ ön kısmımız park halindeki bir araca çarpıyor. Kaza bildirim yaparken o anın şokuyla iki araba karıştığı için işe öyle düşünerek çift taraflı kaza olarak işaretledim ama aslında olay 34 *** 8*8 plakalı aracın bizim sol arka tekerimize vurup bizi etrafımızda döndürmesiyle oluştu. ayrıca hava yağmurluydu yerler kaygandı, 34 *** 2*3 plakalı araçta kış lastiği yoktu. Arabada üç kızdık, tramvasını asla atlatamıyoruz çok kötü anlardı. TikTak a tekrar mail attım bunun üzerine beni aradılar, %100 kusur bende bile olsa ki öyle bi durum yok, ödeyeceğim ücretin sadece 1000 tl + KDV olduğunu söylediler çok net bir şekilde. Bunun üzerine rahatladım fakat şikayetvar da yorumları okudukça dert sahibi oluyorum.

  1. Merhaba, öncelikle geçmiş olsun. Karmaşık bir durum ile karşı karşıya kalmışsınız. Burada kusur dağılımını yapmak mümkün değil neredeyse. Dolayısıyla Tiktak müşteri hizmetleri tarafından verilen bilgi dahilinde %100 kusurlu olsanız bile politikalar gereği hasar yönetim bedeli ödemeniz gerekmektedir. Bu da şuan sizin belirttiğiniz üzere 1000 TL + KDV şeklindedir.

   Tutanak ve diğer işlemleri sorunsuz hallettiğiniz durumda ve alkolsüz, kaza yapan sürücü ile kiralayan sürücü aynı olduğu hallerde genellikle araçların hasarına dair herhangi bir ücret ödemiyorsunuz. Sizin hasarınız Tiktak’ın sunduğu özel güvence kapsamında onarılırken, karşı tarafın hasarı ise kiraladığınız aracın zorunlu trafik sigortası karşılamaktadır.

   Şikayetvar üzerinden okuduğunuz şikayetlerin geneli prosedürlere uymayan kullanıcıların yaşadıkları problemler olmakta. Sizin prosedürler ile ilgili bir probleminiz olduğunu düşünmüyorum.

   Çok yüksek ihtimalle ödemeniz gereken tutar hasar yönetim bedeli olan 1000 TL + KDV olacaktır. Hasara dair sizden herhangi bir ücret alacaklarını düşünmüyorum.

   Tekrardan geçmiş olsun.

 4. Tiktak aracı ile kaza yapıldı teker patladı ve tanpon kırıldı masrafı nasıl olur

  1. Merhaba, öncelike geçmiş olsun. Kaza hakkında yorum yapabilmek için detay vermeniz gerekiyor. Çift taraflı bir kaza mı ? yoksa tek taraflı bir kaza mı?

 5. Arkadaşımla bir kaza geçirdik ve aracın ön tarafı hasar gördü. Aracın pert olduğunu söyleyebiliriz. Kaza, hız sınırı içinde tek taraflı ve alkolsüz olarak gerçekleşti. Sürücü ve aracı kiralayan aynı kişi ise, durum ne olur?

  1. Merhaba Şeyma Hanım,

   Öncelikle geçmiş olsun. Polis tutanağı tutarak firmaya gerekli evrakları ilettiyseniz yüksek ihtimalle tarafınızdan hasara dair ücret talep edilmeyecektir. Sizden talep edilebilecek ücret sadece HYB (hasar yönetim bedeli) olacaktır diye düşünüyorum.

   1. Hasar yönetim bedeli; oluşan hasar için yapılacak işlemler ve yürütülecek operasyonel süreçlerin yönetimi için sizden talep edilecek bir ücret türüdür. Tiktak için bu tutar (güncelliği doğrulanmamış) 1000 TL +KDV şeklindedir. Güncel tutar hakkında en doğru bilgiyi TikTak’ın müşteri hizmetlerinden alabilirsiniz.

    Tiktak Müşteri Hizmetleri
    0850 733 44 44

 6. Tiktaktan araba kiraladım ve kaza yaptım hava yağmurluydu araba kaydı ve arkadan başka bi araca çarptım alkol vs hiçbiryer yok bana herhangi bir ücret çıkarmı?

  1. Merhaba Mehmet Can,

   Öncelikle geçmiş olsun. Tutanak tutarak gerekli evrakları firmaya ilettiysen, yüksek ihtimalle hasara dair herhangi bir ücret ödemeyebilirsin. Bu durumda arkadan çarpan araç sen olduğun için kusurlu olmandan kaynaklı Hasar Yönetim Bedeli ödeyebilirsin. Güncel hasar yönetim bedeli hakkında bilgi almak için TikTak müşteri hizmetlerini arayabilirsin.

   Tiktak Müşteri Hizmetleri
   0850 733 44 44

 7. Merhaba tiktakdan kiraladığım araç ile kaza yaptım hava yağmurluydu virajda araba kaydı ve arkadan bir araca çarptım alkol vs hiçbirsey yok gerekli işlemleri de yaptım herhangi bir ücret ödermiyim?

  1. Merhaba Mehmet Can,

   Öncelikle geçmiş olsun. Tutanak tutarak gerekli evrakları firmaya ilettiysen, yüksek ihtimalle hasara dair herhangi bir ücret ödemeyebilirsin. Bu durumda arkadan çarpan araç sen olduğun için kusurlu olmandan kaynaklı Hasar Yönetim Bedeli ödeyebilirsin. Güncel hasar yönetim bedeli hakkında bilgi almak için TikTak müşteri hizmetlerini arayabilirsin.

   Tiktak Müşteri Hizmetleri
   0850 733 44 44

  1. Merhaba,

   Nihai sonucu Tiktak hasar ekibi değerlendirerek size iletecektir. Biz sadece elimizdeki veriler ve kullanıcı sözleşmesini yorumladığımız kadarıyla size bilgi aktarıyoruz. Genel çerçevede yapılması gerekenleri yapmış bulunmaktasınız. Bahsettiğiniz detaylar dışında gözden kaçan herhangi bir durum yok ise çok yüksek ihtimalle tarafınızdan sadece hasar yönetim bedeli talep edilecektir. Tekrardan geçmiş olsun.

 8. Bnn dün gece kaza yaptım Park halindeki arca çarptım arabanın iki hava yastığı da patladı perte çıktı galiba bütün evraklarmi eksiksiz atım hayla bana bi dönüş yapılmadı ne yapmalıyım nasıl bi yol izlmlyim büyük ihtimalle bnn kusrlyom

  1. Merhaba Ulaş,

   Evraklarınızın tam olduğu durumda yüksek ihtimalle aracınız trafik polisi tarafından çekildiyse Aracın Çekilmesine Dair çekici bedeli ve Hasar Yönetim Bedeli ödeyebilirsiniz.

   Geçmiş Olsun.

 9. Merhaba,
  Moov’dan kiraladığım araçla bana yol veren aracın arkasından hemen hamle yapan taksi yüzünden panik anıyla tek taraflı bir sitenin bahçesine girmek üzere tek taraflı maddi hasarlı bir kaza geçirdim. Gerekli işlemleri yaptım tutanak vs. Ekipler geldi firmaya da haber verdim anında. Benim merak ettiğim başka bir aracın hemen önüme çıkması sebebiyle kusur bende mi oluyor? Kasko poliçesi talep ettim fakat firma bana prosedür gereği kasko poliçesini göndermeyeceklerini söyledi. Ne yapmam gerekiyor?

  1. Merhaba Zuhal,
   Tek taraflı kazalarda polis tutanağı tutmanız gerekmektedir. Tutanak’da kusurunuz var ise belirtilmiştir. Sizin kusur oranınızın hasarınızın bu noktada önemi sadece Hasar Yönetim Bedeli ödeyip ödemeyeceğiniz üzerinde olduğunu düşünüyorum. Şirketlerin politikası gereği kasko poliçesini paylaşmaması oldukça normaldir. Bunun için endişelenmeniz gereken bir durum yoktur. Sonuca gelecek olursak hasara dair herhangi bir ücret ödeyeceğinizi düşünmezken, ödeyeceğiniz tutar sadece hasar yönetim bedeli olacaktır diye düşünüyorum.

 10. Merhaba.
  8 nisan moov,dan araç kiraladım ben seyir halindeyken arkamdan gelen araç makas atarak benim sağ tarafimdan beni geçmek isterken aracın ön sağ teker ve üst tarafına vurmuştur karsı tarafında aracı kiraliktı o aracında sol iki kapıda içeri girdi ben moovdan 12 gündür araçla bilgi alamıyorum sizce suçlu hasar masrafı cıkar

 11. Merhabq Arabanın ön kısmında sağ tampon önü çizik var ağaca sürttüm durur vaziyetde gaza basmadan giderken oldu ve stepne olan jant ufak yamuldu sizce ne olur ben fotoğraflayıp gönderdim

  1. Merhaba,

   Öncelikle geçmiş olsun. Tutanak tutarak gerekli evrakları firmaya ilettiysen, yüksek ihtimalle hasara dair herhangi bir ücret ödemeyebilirsin. Bu durumda arkadan çarpan araç sen olduğun için kusurlu olmandan kaynaklı Hasar Yönetim Bedeli ödeyebilirsin. Güncel hasar yönetim bedeli hakkında bilgi almak için TikTak müşteri hizmetlerini arayabilirsin.

   Tiktak Müşteri Hizmetleri
   0850 733 44 44

 12. Merhaba TikTak aracımı kiralayıp geri geri gelirken demir bir levhaya ya çarptım alkol de kullanmadım tutanak da tutuldu fakat bagaj da yaklaşık olarak 7 8 santimlik bir delik oluştu bagaj kısmında ezilmeler var ve tamponda da ufak kırık var ne kadar ödeme çıkar veya TikTak karşılar mı

  1. Merhaba,

   Öncelikle geçmiş olsun. Tutanak tutarak gerekli evrakları firmaya ilettiysen, yüksek ihtimalle hasara dair herhangi bir ücret ödemeyebilirsin. Bu durumda arkadan çarpan araç sen olduğun için kusurlu olmandan kaynaklı Hasar Yönetim Bedeli ödeyebilirsin. Güncel hasar yönetim bedeli hakkında bilgi almak için TikTak müşteri hizmetlerini arayabilirsin.

   Tiktak Müşteri Hizmetleri
   0850 733 44 44

 13. Merhaba, hava yağmurluyken göbekten dönüşte bir kaza yaptım ön farda, tamponda hasar var. Hyb 15 bin tl üzeri için 4 bin tl TikTak ödeme istiyor sözleşmede. Sizce bunun dışında başka bir masraf çıkar mı, şikayetlerde bir çok masraf çukardıklarına dair yazılar okudum.

  1. Merhaba,

   Öncelikle geçmiş olsun. Gerekli evrakları ve prosedürleri yerine getirdiyseniz yüksek ihtimalle hasar yönetim bedeli (HYB) dışında tarafınıza hasara dair ücret yansıtılmayabilir.

   En doğru ve en net bilgi için lütfen sürecin tamamlanmasını bekleyin. Süreç tamamlandıktan sonra Tiktak müşteri hizmetlerini arayarak konu hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

   Tiktak Müşteri Hizmetleri
   0850 733 44 44

 14. TikTak kazasından sonra Tutanak tuttuk ama henüz yüklemedim aracı da her zaman park ettiğim gibi park edip bıraktım, bu konuda sorun çıkar mı

  1. Merhaba,

   Kaza sonrası firmaya bilgi vermek ve tutanak tutarak gerekli evrakları toplarlayak iletmek kullanıcı sorumluluğundadır. Sorumluluklarınızı yerine getirmediğiniz taktirde tarafınıza ödeme çıkartılabilir. Bu durumda lütfen süreçleri adım adım takip ederek gereğini yapmanız en sağlıklısı olacaktır. En doğru ve en net bilgiyi tiktak müşteri hizmetlerini arayarak edinebilirsiniz.

   Tiktak Müşteri Hizmetleri
   0850 733 44 44

 15. İki ay once kaza geçirdiim tik kiralık araç ile araç pert oldu kusurlu olan bendim bütün evraklarimi eksiksiz verdim bana sekiz Bin TL hasar Yönetim bedeli geldi onu da ödedim ama şimdi ise adıma icaralik dosya açılmış bi bilginiz var mi bu konuda

  1. Merhaba Ulaş,

   Telefon üzerinden seninle iletişime geçerek süreç hakkında bilgilendirme ve durumun için detaylı bilgi aktarımı sağladım. Tekrardan geçmiş olsun.

  2. Merhabalar. Getir araç üzerinden kiraladığım bir araç ile tali yoldan ana yola bağlanırken anayolda seyir halindeki bir araca çarptım. Her iki araçta da hasar bulunuyor. Karşılıklı tutanak tutup ruhsat, ehliyet, sigorta poliçeleri ve kaza fotoğrafları ile birlikte istedikleri mail adresine ilettim. Tahmin ettiğim üzere %100 kusurlu çıktım. Getir araç müşteri hizmetleri henüz incelemelerin devam ettiğini ancak hasar bedelinin tarafıma faturalandırılacağını, yaptırdıkları kaskonun sadece afet ve çalınmaya karşı olduğunu, %100 kusurlu çıkmam nedeniyle de hasarı karşılamam gerekeceğini söyledi. Aracın kullanımında hiçbir problem yok, kazadan sonra aracı başka bir kullanıcı alıp devam dahi etti. Diğer yorumlara baktığımda benim durumum neden bu kadar farklı merak ediyorum. Araştırdığım kadarıyla ustaya verilse 2 bin liraya hallolabilecek bir sürtme için 35 bin liralık ödemelerden bahsediliyor. Ne yapabilirim? Yardımcı olabilir misiniz?

 16. Bunların Allah belasını versin hala mahkemeligiz ve uğraşıyoruz kaza yok ceza yok para kesiyorlar karttan karşı dava açtık bizde onlarla ugraşicaz dikkat edin yasal d********cı bunlar muhattap yok neden para ödüyoruz söyleyen yok sadece karttan para çekiyorlar şuana kadar 15.000 tl geçti 1 günlük kiraladık ve gene söylüyorum kaza yok ceza yok şikayet etmişler sadece yolda hızlı gitmişiz tek gerekçe bu ve arabayı kapıdan kendileri almışlar gece o yüzden dikkat edin yasal dolandırıcı bunlar..

  1. Merhaba Ahmet,

   Konu hakkında daha detaylı bilgi verebilir misin? Mümkünse ödeme detayı için gerekçenin de bulunduğu belgenin ekran görüntüsünü de paylaşabilir misin?

 17. Merhabalar.
  Ben moov da ön tamponu vurdum. Hasar çok büyük değildi. Kaputa falan bir şey olmamıştı. Bu durumlardan da haberim olmadığı için ve hasarın çok büyük olmadığını düşünerek sadece kaza yaptım yerini fotoğrafını çekip yükledim. Bana 10000 lira fatura çıkarmışlar. Bu nasıl olabiliyor? Komple tamponu değişsem 10000 lira tutacağını düşünmüyorum. Arabanın diğer hasarlarını da bana yazmış olabilirler mi? Böyle bi şey varsa bunu nasıl düzeltebilirim?

 18. Merhaba iyi günler
  1-2 hafta önce TikTak ile çift taraflı kazaya karıştım kazaya dair polis tutanağı karşı tarafa ait sigorta poliçesi ehliyet vesaire şirket ile paylaştım kullanıcı ve kazayı yapan kişi bendim TikTak ile kaza yapınca derhal iletişime geçtim şimdi onlara ulaşamıyorum sizce sonuç ne olur nasıl sonuçlanır nasıl bir ücret öderim teşekkürler

 19. Merhaba iyi günler geçenlerde TikTak aracı ile çift taraflı kaza gerçekleşti kusurlu Olan benim gibi kaza tutanakları tutuldu sigorta vesaire bütün evraklar yükledim sisteme tarafıma hala dönüş yapılmadı durum ne olur ne kadar para öderim

 20. Abi merhaba bayram günü çift taraflı kaza yaptım tiktaktan kiraladığım araçla
  Karşı taraf ters şeritten geliyordu.
  Bende kavşak sonunda hızımı azaltmadım tutanak daha Çıkmazı kaza özetinde böyle yazıyor
  Kiraladığım araçta tampon çoktı komple biraz hasar var içten çok az ama
  Sonuç ne olur hby dediğiniz şey nedir süreçle ilgili hiç bir bilgim yok tiktak müşteri hizmetlerine ulaşamıyorum süreç nasıl olacak beni neler bekliyor acaba aydınlatsanız minnettar olurum

 21. Merhaba getir araç(moov) ile tek taraflı olarak ağaca çarptım sağ ön tamponda göçük ve farda kırılma var. Kiralamıyı bitirdikten sonra taraflarına hasar bildirim sağladım bunun için ne kadar ücret öderim acaba cevap verirseniz sevinirim.

 22. Merhabalar tiktantan kiraladığım araçla giderken mahalle arası bir yerde otobüs hatalı park yapmıştı ve soldan gelen arabayı göremedim selektör yapmama rağmen soldan hızlı bir şekilde gelen araçla kafa kafaya çarpıştık arabanın sol farı tampon gitti kaputu kaydı gerekli belgeleri tiktağa ilettim şahit de ekledim tutanağa şahit de ekledim vale gelip arabayı aldı sizce ne kadar öderim ya da tarafıma ödeme çıkar mı ?

 23. Merhaba. Getir araç ile yaralamalı kaza geçirdim. Ben sola dönerken motosiklet sol taraftan bana çarptı ve hafif yaralandı, ufak sıyrıklar harici bir sıkıntısı çıkmadı. İki araçta da hasar var ve yaralamalı kaza olarak geçtiği için trafik polisi gelip tutanak tuttu. Araçlar otoparka çekildi. Karşı taraf şikayetçi olmadı, iki araçta da kasko ve sigorta mevcut. Kaza akşam gerçekleştiği için getir araç ekipleri sabah aracı otoparktan çıkarabildi ve sabaha kadar kiralamam sonlandırılamadı ve 4 bin tl ye kadar ücret çıktı kiralama için. Bunu iptal ederler mi. Kaza raporunda ise benim kural ihlali yaptığım belirtilmiş ancak karşı tarafında ihlalleri olmasına rağmen belirtilmemiş raporda. Bu durumda bana ne kadar masraf çıkabilir?

 24. selamlar,

  Moov firmasından kiraladığım araçla frenlerin tutmaması sebebiyle kaza çift taraflı kaza yaptım. 38 bin lira gibi bir akılalmaz fatura çıkardılar. Kusurluyum ancak rent a car kaskosu yok mu bu firmaların neden ödemeyi bizden talep ediyolar. Ben zorunlu olarak biliyorum. Mahkemelik olacağız sanırım. 4 bin ödeyim diyorum kabul etmiyorlar. 40 gün içinde hepsini ödeyeceksin diye baskı yapıyorlar. Ne yapacağım bilemiyorum.

  1. Aynı problem bendede var sulh ceza mahkemesine başvuracağım hakkını aramaya bak yoksa diledikleri parayı alırlar senden

 25. Merhaba berkan bey tiktoktan kiraladığım arabayla 19 yaşında ehliyeti olan yeğenimi benzin almaya gönderdim o esnada sokaktan anayola bağlanırken ana yoldan gelen araba sinyalimi yakmış olmama ve henüz daha çıkmamış olmama rağmen bize sağdan araçla koydu. Arabayı yeğenim kullanıyordu tiktakta başkası kullandığı için 10.000 artı kdv alıyor bunun haricinde kusur ana yol hakkı karşı tarafın olduğu için ancak bende arabanın burnunu çıkardığım an bana vurduğu için hasar yönetim bedeli haricinde bu 50 bin 60 bin rakamlar çıkmaz değil mi tutanak tutturduk. Bütün evrakları gönderdik

 26. Merhaba Getir Araç ile kaza yaptım. Ben kusurlu değilim. Bir kamyon geldi bana çaprtı gitti. Arabanın şöför tarafı yani sol tarafı komple ezildi kapılar filan göçtü içeriye. Kamyon şöförü tutanak tutmadan gitti oradan. Plakayı alamadım. Sonra trafil polisini aradım. Geldiler. Tutanak tutuldu ve alkol testi yapıldı. Tüm işlemler trafik polisi tarafından yapıldı. Bu durumda benden ücret isterler mi? Çünkü ben bişey yapmadım. Adam çarptı kaçtı olay yerinden.

 27. Merhaba
  Getir aracı ile yoldan karşıya geçerken servise çarptım ve ön tamponum ve far kırıldı polis tutanak verdi tutun dedi ve tuttuk alkol yok vede servis orta alt tampon içine çöktü ne kadar ücret öderim sizce

 28. 2 hafta önce kavşaktan sola ayrılan yolda ben devam edeceğim için sağa geçtiğim sırada sağ tarafta yolcu indiren bir minibüse çarptım. Kurtarmayı denedim ama maalesef manevra mesafesi çok kısa kaldı. Minibüs şoförü ne dörtlü yakmış nede durakta duruyordu. Kaza ile alakalı benimle iletişime geçen titkak tarafıma 25.000tl kaza ceza bedeli ve 4800tl hasar yönetim bedeli yansıttı. Bunların hepsine %50 üzerinde kusurlu sayildigim için kabul ediyorum lakin hala tarafıma bir fatura iletilmedi. Araç airbag açtı ve sag 2 kapı hasar aldi. Bunun haricinde bir ücret talep edebilirler mi?

 29. Merhaba , 10.09.2023 tarihinde bir kaza yaptım sinyalsiz şerit değiltirdim sağ şerite geçtim arkadan vurdu
  Arabanın arka sağ farın altında bi göçük oluştu sadece
  Hala tarafıma iletişime geçilmedi
  Buna bağlı olarak ne kadar ödeme yaparım
  Karşı tarafın arabasını yaptırmak istiyor bunuda ben mi yaptırmam lazım
  Toplam tutar ne olabilir size zahmet bi fikir sahibiyseniz oaylaşmanızı isterim

 30. Moov dan kiraladığım araçla park halindeki bir araca çarptım kaza sonrası polis çağırıp tutanak tuttum tutunak belgesini moov a gönderdim ama karşı tarafın hasarını moov mu karşılayacak yoksa ben mi karşılayacağım ben karşılayacaksam kendim sigortaya işlemeden yaptırabilirmiyim

 31. Berkan Bey merhaba,
  Tiktaktan kiraladığım ayrıca sürücüsü olduğum araçla kaza yaptım. Alkolsüzdüm,trafik ışıklarından sağa döndüğüm anda motorun üstüme doğru gelmesiyle direksiyonu sola kırarak araca çarptım ve hava yastıkları açıldı. Tiktak ekibi geldi,fotoğraflar çekildi,dilekçe tutuldu. Gidişat nasıl işleyecek,ben ne yapmayalım,ödeyeceğim tutar ne olur?

  1. Merhaba Başak Hanım,

   Öncelikle geçmiş olsun. Bu kazada kusurlu bulunmanız durumunda tarafınıza Kaza Ceza bedeli ve Hasar yönetim bedeli yansıtılabilir. Güncel tutarlar hakkında tiktak ekibi ile iletişime geçerek bilgi alabilirsiniz. Size en net ve doğru bilgiyi tiktak ekibi dışında bir başka kişi veya kurum veremez. Genel prosedürler çerçevesinde yorumlayabiliyoruz. Güncel kullanıcı sözleşmesi ve tutarlar değişiklik gösterdiği için net birşey söylemek ne yazık ki mümkün değildir. Net bir cevap için güncel kullanıcı sözleşmesine ve güncel tutarların bulunduğu belgelerle birlikte kaza tespit tutanağını da incelemek gerekir.

 32. Birkan Bey merhaba,
  Tiktaktan kiraladığım ayrıca sürücüsü olduğum araçla kaza yaptım. Alkolsüzdüm,trafik ışıklarından sağa döndüğüm anda motorun üstüme doğru gelmesiyle direksiyonu sola kırarak araca çarptım ve hava yastıkları açıldı. Tiktak ekibi geldi,fotoğraflar çekildi,dilekçe tutuldu. Gidişat nasıl işleyecek,ben ne yapmayalım,ödeyeceğim tutar ne olur?

 33. Merhabalar getir araçtan kiraladığım aracın sonlandırma yaptım. Bundan 4 gün sonra aranarak sağ arka tamponda kırılma ve stopun kırık olduğunu sonlandırma fotoğraflarında bu alanın görünmediğini belirterek benden tutanak tutup tutmadığımı sordular bende aracı kazasız bir şekilde bıraktığımı kaldı ki herhangi bir kazaya karışsam tutanak tutacağımı söyledim. Ancak fotoğrafta yansımayan tarafta kaza olduğunu park halinde gerçekleşse dahi benim ödeme yapmam gerektiğini söylediler bu ne kadar adil ve doğru. Aracın servise gideceğini bilgilendireceklerini söylediler park halindeki araçtan sizce ne kadar sorumlu olabilirim ?

  1. Merhabalar,

   Açıkçası son zamanlarda buna benzer çokça şikayet almaktayım. Birçok kullanıcı bu şekilde mağdur olduğunu iddia ediyor. Sözleşme kapsamları ve detayları hakkında bilgi edinebilir, konu hakkında itirazınızı yapabilir, yasal mercilere başvuruda bulunabilirsiniz.

 34. Merhaba moovla ufak caplı kaza yaptık öndeki araba aniden durunca arkasından vurduk inip polis cağırmak istedik karşı tarafın arabasında cizik bile yoktu sensör kırıldığını iddaa etti argo konuşunca arabaya geri binip devam ettik bizim araçta tampon ve ön kaportada hasar var far radyatör sağlam uygulamadan arabanın fotoğraflarını cektim ve kitledik nasıl bir yol izlemeliyim ilk defa başıma geldi tedirginim

 35. Tiktak kiralama üzerinden kiralama yaptım havanın yağmurlu olması sebebiyle önümde duran taksiye arkadan vurdum taksiciyle tutanak tuttuk çekici geldi aracı çekti aracın ön tampon kaput ve sağ çamurluğunda ciddi hasar oluştu taksi de ise arka tamponunda göçük oluştu gerekli bilgileri anında tiktak müşteri hizmetlerine bildirdim kazayı bu gece yaptım henüz belgeleri iletmedim belgeleride iletmem durumumda bana yansıtılacak bedeller nelerdir vurduğum aracın hasarını ve kiralanan aracın hasarını da %100 kusurlu olduğum için bana yansıtırmılar

 36. Birkan Bey Merhaba,

  Öncelikle yeni yılınızı kutlar , sağlıklı ve mutlu seneler dilerim.

  Sadede gelirsek kardeşim getirden araç kiralamış ve aynı zamanda şoförü de kendisiyken geçirmiş olduğu bir trafik kazası yaşadı. Araçta iki airbag patlıyor ama enteresan olan ön taraftaki yolcu koltuğunda kimse oturmamasına ve kemer takılı olmamasına rağmen ön yolcu koltuğunun airbagi patlıyor. Bildiğim kadarıyla emniyet kemeri takılı değilken bu hava yastığının normal şartlarda patlamaması gerekiyor.Toplamda 3 arabanın karışmış olduğu kazada kardeşim en arkadaki araç olduğu içinde bu durumda kusurlu araç oluyor.Bu durumda getirin bizlerden talep edeceği tutar hasar yönetim bedeli + araç kaza bedeli midir ? Bu konu hakkında açıkçası çok bilgi kirliliği var. Bizleri aydınlatırsanız çok seviniriz.
  Ayrıca bir diğer sorum şu getirin bizlerden faiş bir tutar talep edip anlaşmalı olduğu servislerinde para kazanması için parça fiyatlarınıda olduğundan daha fazla göstererek bizlere bu tutarı yansıtabilir mi? Öyleyse bile ilgili araba markasının bölge müdürlüğü veya genel müdürlüğü ile iletişime geçilip parça fiyatlarını öğrenmek ve onlara göre bir kıyaslama yaparak mahkemede delil olarak kullanabilir miyiz ?
  Şimdiden sizlere çok teşekkür ederim.Sağlıcakla kalın.

 37. Merhaba
  Budgetten kiraladığım araçla tek taraflı olarak kaza yaptım. Önüme köpek atlata ve virajı alamadım köy yolu mıcırlı ve kaygandı köprünün ayağına çarptım. Hava yastıkları patladı araca pert dediler. Jandarmayı çağırdım fotoğrafları çektim rente carı aradım çektirdik arabayı da. Prosedüre uygun. Bu süreç nasıl işler araç Fiat 2023 model bir araba. Dönüş sağlar mısınız başıma ilk kez böyle bir olay geldi düşünmeden bir günüm geçmiyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Gönderiler

Flutter nedir? Ne işe yarar? Nasıl Kullanılır? sorularını sıkça alıyoruz. Bu içerikte Flutter nedir? Flutter ne işe yarar? Flutter ile...

Bedelsiz sermaye artırımı nedir?, bir şirketin hisselerinde bedel ödemeden artış sağlamasıdır. Bu işlem, şirketin kayıtlı sermayesi içerisinde bulunan fonların arttırılması...

Resesyon nedir, ekonomik durgunluğun ve faaliyetlerin yavaşladığı bir dönemdir ve genellikle ekonomik sıkıntıları beraberinde getirir. Bu dönemlerde üretim düşer, işsizlik...