Berkan Demir

En Değersiz Para Birimi

📑
en değersiz para birimi

Dünyanın en değersiz para birimi olarak bilinen ve ilk 10’a giren ülkeler ve para birimleri hakkında detaylı bilgi edinmek istiyorsanız doğru yerdesiniz. Bu içeriğimizde günümüzde en değersiz para birimlerine sahip ülkelerin para birimleri hakkında bilgi verdik. Bir çok kullanıcı en değersiz para birimi Türkiye’mi? diye aratırken bu listede ülkemizin para biriminin olmadığını belirtmek isteriz.

dünyanın en değersiz para birimi

Dünya’nın En Değersiz Para Birimleri

Neredeyse tüm ülkelerin para birimlerine karşı değersiz kılınan Dünyanın en değersiz para birimlerini siz kullanıcılarımız için listeledik. Bu liste’de ki para birimleri yabancı kaynaklarca elde edilen veriler doğrultusunda sıralanmıştır.

1. İran Riyali

İran Riyali

İran Riyali Dünya’nın en değersiz para birimidir. Aynı zamanda Türk Lirası karşısında en değersiz para birimi olarak da değerlendirilmektedir. Günümüzde 1 İran Riyali yaklaşık olarak 0,00066 Türk Lirasına eşittir. İran riyali bu listenin başında yer alması sebebiyle en değersiz para birimi kaç tl sorusunun da cevabını vermektedir.

2. Vietnam Dongu

Vietnam Dongu

3 Mayıs 1978 yılında ülkenin resmi para birimi olarak kabul edilen Vietnam Dongu günümüzde yaklaşık olarak 0,0011 Türk Lirasına eşittir.

3. Laos Kipi

Laos Kipi

Laos Kipi Laos’un resmi para birimidir. Asya’da bulunan bu ülkenin parası değersizler listesinde ikinci sırada yerini almaktadır. Günümüzde 1 Laos Kipi yaklaşık olarak 0,0013 Türk Lirasına eşittir.

4. Endonezya Rupisi

Endonezya Rupisi

Sadece Endonezya ülkesinde kullanılan bu para birimi en değersiz para birimlerine sahip ülkelerden biri olmakla beraber bu listede kendine dördüncü sıradan yer bulmakta. Günümüzde ise 1 Endonezya Rupisi yaklaşık 0,0018 Türk Lirasıına denk gelmektedir.

5. Sierra Leone Leonesi

Sierra Leone Leonesi

Bir çoğumuzun belkide adını bile duymadığı Sierra Leone ülkesinde geçerli ve hala kullanılmakta olan resmi para birimi 1 Sierra Leone Leonesi‘nin Türk Lirası cinsinden karşılığı 0,0014 Türk Lirası‘dır.

6. Özbekistan Somu

Özbekistan Somu

1994 yılından günümüze kadar uzanan bu paranın değeri neredeyse her geçen gün düşmektedir. Şuan ise 1 Özbekistan Somu tam olarak 0,0023 Türk Lirası‘na eş değerdir.

7. Gine Frangı

Gine Frangı

Ekonomik enflasyon ve ülkenin politik istikrarsızlıkları sebebiyle her geçen gün daha fazla değer kaybetmeye mahkum edilmiş 1 Gine Frangı‘nın Türk Lirası cinsinden karşılığı 0,0032 Türk Lirası’dır.

8. Paraguay Guaranísi

Paraguay Guaranísi

Paraguay’ın resmi para birimi Guaranídır. Guaraní, Paraguay ekonomisinde yaygın olarak kullanılan bir para birimidir ve ülkenin mali işlemleri için kullanılır. Politik faktörlerden etkilenerek günümüze kadar gelmiştir. Şuan’da güncel değeri 1 Paraguay Guaranísi yaklaşık 0,0038 Türk Lirası yapmaktadır.

9. Kolombiya Pesosu

Kolombiya Pesosu

Sürekli adını enflasyon ile tanıtan ülkelerden Kolombiya’nın resmi para birimi Kolombiya Pesosu’dur. Yüksek Enflasyon’dan kaynaklı değeri diğer tüm para birimlerine göre azalmaktadır. 0,0065 Türk Lirası’na eşit olan 1 Kolombiya Pesosu listemizde 9. sırada yerini almaktadır.

10. Kamboçya Rieli

Kamboçya Rieli

Listemizin son sırasında yer alan Kamboçya Rieli en değersiz para birimi listesinde yer alsa da bu listede en değerli para birimi olarak kabul edilebilir. 1 Kamboçya Rieli şuan da 0,0067 Türk Lirası’na eşittir.

Bu içerikte, dünyanın en değersiz para birimleri hakkında bilgi verdik. İran Riyali, Vietnam Dongu, Laos Kipi, Endonezya Rupisi, Sierra Leone Leonesi, Özbekistan Somu, Gine Frangı, Paraguay Guaranísi, Kolombiya Pesosu ve Kamboçya Rieli gibi para birimleri bu listede yer almaktadır. Bu ülkelerin para birimlerinin değerleri, Türk Lirası karşısında oldukça düşüktür. Bu bilgilere dayanarak, dünyanın en değersiz para birimleri hakkında daha fazla detay edinmek isteyenler için bu içeriğimizin faydalı olacağını düşünüyoruz.

5/5 - (56 votes)
Berkan Demir
Lederheld

Bir Yanıt

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Gönderiler

Hyundai Bayon Yorumları Hyundai bayon yorumlarının tamamını incelemek isterseniz yorumlar kısmını ziyaret edin. Hyundai bayon kullanıcısı iseniz sizde yorumunuzu yapabilirsiniz....

Karbon ayak izi hesaplama yöntemleri aracılığıyla ölçülen karbon ayak izi, insanların faaliyetleri sonucu atmosfere salınan sera gazlarının miktarı ile ölçülen...

Hugo Kurulumu Nasıl Yapılır? Hugo kurulumu için windows cihazlarda öncelikle Chocolatey paket yönetimini kurmamız gerekmektedir. Hugo kurulumu nasıl yapılır? sorusunun...